Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jan Morawiec má 86 rokov, no jeho fyzická kondícia je lepšia ako u väčšiny tínedžerov. V živote má za sebou vyše 120 maratónov a najazdené kilometre by mu umožnili štyrikrát obísť zemeguľu. A nespomalí ani na chvíľu. Na posledných majstrovstvách sveta veteránov v Brazílii získal zlatú medailu v maratóne.

Zbierka krásnych cien z roku 1933Jana Morawiecje pôsobivá: 100 pohárov, 200 medailí, titul poľského šampióna a päťnásobná vicemajsterka krajiny. Jan Morawiec z Lodže je legendou poľského behu - beháva už viac ako 60 rokov.

Začiatky dobrodružstva s behom

Jeho dobrodružstvo so športom začalo cyklistikou. - Pretekal som v zostave s neskorším dvojnásobným víťazom Tour de Pologne Janom Kudrom. Išlo sa mi celkom dobre. Ale jedného dňa som mal dosť vážnu nehodu, strhol som si kožu z chrbta. Keď to mama videla, povedala: je koniec, cyklistiku už trénovať nebudeš - smeje sa pán Jan.

Bol fit, tak sa rozhodol prihlásiť na box. Dobrodružstvo s prsteňom však netrvalo dlho. Po troch mesiacoch sa v jeho živote objavil bežiaci pás. - V jedných novinách som čítal, že hľadajú mladé talenty do behu. Išiel som na kontrolu. Bez akejkoľvek prípravy. A vyhral som – hovorí pán Ján. Takto začala atletická kariéra športovca.

V časoch Poľskej ľudovej republikymaratónyneboli v móde, volili sa kratšie vzdialenosti. - A tie dlhé sa mi vždy páčili. Môj tréner mi stále hovoril, že dôležité sú 3 alebo 5 km behy a že na dôchodku budem behať maratóny. Ako sa ukázalo, mal pravdu – smeje sa pán Jan. Profesionálne behával niekoľko rokov. Kariéru ukončil v roku 1968. - Teraz behajú všetci: mladí aj starí, ale v tých časoch sa ľudia na tieto veci pozerali inak. Keď som mal 35 rokov, bol som príliš starý na profesionálne behanie. Verilo sa, že môj čas sa skončil, že to fyzicky nezvládnem – spomína Jan.

Opustil teda rady profesionálnych bežcov, no s behom sa nerozišiel. Začal súťažiť vVeteran Championship . Trénuje každý druhý deň. Každý tréning má dĺžku 17 až 20 km. To je viac ako 240 km za mesiac! - A nič nemôže zastaviť môjho manžela. Neviem ako pršaloči fúkalo, oblečie si teplákovú súpravu a beží – dodáva Jadwiga.

Jan Morawiec nepoužíva drahé pomôcky. Získal titul šampióna behaním v topánkach za … 59 PLN!

4 záznamy k 80. narodeninám

Systematický tréning a sila vôle prinášajú skvelé výsledky. Len v roku 2013 vytvoril Jan Morawiec štyri poľské rekordy v kategórii 80-84 rokov:

• 12. Krakovský maratón sa skončil fenomenálnym časom 4 hodín. 1 min 24 s
  • XXII. medzinárodný pouličný polmaratón dokončený za 1 hodinu. 52 minút 20 sekúnd
  • V behu na 10k prekonal svoj vlastný rekord o viac ako 3 minúty!
  • Beh na 100 km v Kaliszi absolvoval za 9 hodín. 33 minút 11 sekúnd

Účasť na majstrovstvách sveta bola vždy snom. - Tieto vzdialené sny sa minulý rok nečakane začali meniť na skutočnosť - spomína Jan Morawiec. Všetko vďakaRyszard Goszczyński , jeho tréner. Jedného dňa sa rozhodol, že talent skúseného maratónca by mal počuť celý svet. Aby sa tak stalo, bolo by najlepšie, keby Jan Morawiec bežal na podujatí svetového formátu. Majstrovstvá sveta veteránov v atletike - jednou z ich disciplín je maratón - šanca predstaviť sa celému svetu.

Pán Jan sa cítil silný. Problémom zostali náklady. Cesta do Južnej Ameriky bola mimo finančných možností dôchodcu. - Nebyť Rysieka a jeho nasadenia, nemohol by som odletieť do Brazílie. Môj tréner dal do prípravy a organizácie celé svoje srdce. Bol to on, kto dosiaholProgram 60 +propagujúci aktívny životný štýl seniorov, ktorý sa stal mojím oficiálnym sponzorom - hovorí.

Senzácia na majstrovstvách sveta v Brazílii

Dňa 27. októbra 2013 pán Jan - ako najstarší pretekár - zabehol 42 km v Porto Alegre a vyhral! Získalzlatú medailu na majstrovstvách sveta veteránovv maratónskom behu s časom 4 hodiny. 4 minúty 37 sekúnd. Senzácia! Najlepší pretekár z mladšej kategórie - 75 rokov - zabehol hodinu a pol za pánom Janom

Beh pre zdravie

Jan Morawiec denne nebojuje so žiadnymi vážnymi neduhmi. Pravidelne navštevuje lekára, kontroluje, ako jeho telo zvláda takú enormnú námahu. A zatiaľ aj vyhráva. - Na svoje zdravie sa nemôžem sťažovať. Na svoj vek som vo výbornej forme. Jediná vec, ktorú beriem, je posilnenie - hovorí.

Potvrdzuje to manželka pána Jana. - Môj manžel je veľmi zriedka chorý. Čo si pamätám, bol chorý raz za posledných desať rokov. Nie je ani prechladnutý. Môžete mu závidieť zdravie a kondíciu – dodáva Jadwiga.

Podľa JohnaMorawiecbeh je zázračný liek na všetko zlé . Zdravotníci, ktorí pána Jana poznajú, hovoria to isté. - Lekári, ktorých navštevujem, podporujú moje aktivity. Len raz som natrafil na jedného, ​​ktorý mi povedal: „Ak chceš žiť, nechaj tento šport. Radšej si sadnite na lavičku v parku." Slušne som sa usmial, poďakoval za radu, odišiel a viac som sa k nemu nevrátil – spomína pán Jan.

Láska na dlhé vzdialenosti je silnejšia než čokoľvek iné

Zbraňou skúseného maratónskeho bežca je systematickosť a statočnosť. Nepoužíva žiadne drahé vychytávky ani supervýbavu. Získal titul šampióna behaním v topánkach za … 59 PLN!

Pozor, zvrhlík!

Beh je dnes v móde. Vášnivý maratónsky bežec má z tohto trendu veľkú radosť. - Pamätám si časy, keď sa súťaže zúčastnilo šesťdesiat súťažiacich, dnes sú to stovky či dokonca tisíce. Trénujúci bežec v minulosti vzbudzoval prekvapenie až hrôzu. Občas, keď som bežal medzi blokmi, niekto zakričal: pozor, perverz. Pretože veľa ľudí neverilo, že niekto pri zdravom rozume môže pobehovať po panstve – hovorí Jan. Dnes už jeho prítomnosť na obľúbenej trase Retkinia-Pabianice nie je prekvapujúca, ale skutočným obdivom.

Beh je návykový

Kedysi dávno Jan Morawiec plánoval, ževeteránske majstrovstvá svetaukončia jeho kariéru. Pre 86-ročného maratónca je však tento šport skutočnou závislosťou. Ale beh je ako droga, priznáva v rozhovore. - Neverím, že môj manžel niekedy prestane behať - hovorí Jadwiga. Pán Jan si tiež nevie predstaviť svoj život bez behu. Pokiaľ mu to zdravie dovolí, bude vo svojej vášni pokračovať. Láska ísť na dlhé vzdialenosti je silnejšia než čokoľvek iné.

- Možno je beh dokonca môj osud? Predsa len bývam na ul. Maratońska, a život ukazuje, že som od prírody bežec na dlhé trate… Tento rok oslávime s manželkou 45. výročie svadby - dodáva s úsmevom.